GARMIN: NASTAVENÍ ČASU SPÁNKU, MĚŘENÍ SPÁNKU, DÝCHÁNÍ, PULZNÍ OXYMETRIE

Hodinky Garmin toho umějí čím dál více. Od modelů, které měřili jen spánek, dnes ty nejnovější umí změřit také frekvenci dýchání nebo hodnotu kyslíku v krvi (SpO2).

Rozlišení jednotlivých fází spánku nyní kromě akcelerometru (který měří zrychlení, tj. velikosti pohybů) pomáhá určit také optický snímač tepu (musíte mít ale druhou generací snímače Elevate). 

LED Diody (zelené světlo) na spodní straně hodinek prosvítí kůži a sledují změny v proudění krve (v kapilárách pod nejsvrchnější vrstvou pokožky) v úrovni zápěstí. Optický snímač tak měří i frekvenci vašeho dýchání.

Pulzní Ox LED vysílají různé vlnové délky červeného a infračerveného světla na pokožku zápěstí a sleduje kolik světla vaše tkáň pohltí. Tím určují hladinu kyslíku v krvi (SpO2), přesněji procentuální obsah okysličené krve (SpO2%) dostupné v krvi.
U vyzařovaného světla se nejedná o laser a nepředstavuje tak žádný problém při styku s kůží nebo při přímém prohlížení.

Garmin svůj algoritmus výpočtu z optického senzoru neustále zdokonaluje, ale i tak mají samozřejmě optické snímače svá přirozená omezení a některé vlivy mohou vést k méně přesnému měření.

Na měření má totiž vliv hned několik aspektů, například barva vaší kůže, jak se vám prokrvují končetiny nebo jak dobře sedí náramek s optickým čipem na ruce (když budou příliš škrtit ovlivní průtok krve, když budou zase moc povolené měřící čidlo se bude pohybovat a nebude zaznamenávat přesně).

MENU
1) Nastavení času spánku
2) Sledování spánku
3) Dýchání během spánku
4) Měření pulzním oxymetrem
5) Měření spánku
6) O spánku
--------------------------------------------------------------------------------
Další mé články, informace, recenze přístrojů značky GARMIN: https://petmikeska.blogspot.com/...
--------------------------------------------------------------------------------
Aktualizováno 20.6.2020

1) NASTAVENÍ ČASU SPÁNKU

Zařízení automaticky rozpozná spánek a sleduje vaše pohyby v běžné době spánku. Krátká zdřímnutí se do statistik spánku nepočítají. 

Garmin využívá časy usnutí a probuzení pro výpočet některých údajů. Proto ve vašem účtu Connect raději zadejte svoji předpokládanou dobu spánku, kvůli zvýšení přesnosti poskytovaných informací o spánku např. 22:00 - 5:00. 

Někteří by si chtěli také nastavit cíl spánku na 7 hodin.
Bohužel ale ten Cíl 8 hodin nejde nijak změnit. Vlastně tím asi Garmin nemyslí Váš cíl, ale spíše návrh, že průměrný člověk by měl mít v průměru minimálně 8 hodin spánku.

A) Nastavení spánku na mobilním Connect
Nejednodušší je že si v "Můj den" (úvodní obrazovka) otevřete stránku se Spánkem a v pravém horním rohu kliknete na tři tečky.
Máte zde dvě možnosti úpravy, k druhé se dostanete kliknutím na symbol klávesnice

B) Nastavení spánku na webovém Garmin Connect
1) Otevřete si aplikaci Garmin Connect
2) Klepněte na tlačítko   v pravém horním rohu Garmin Connect
3) Klikněte na položku Nastavení zařízení
4) Klepněte na položku Nastavení uživatele
5) Upravte si údaje u Běžné doby spánku
6) Klikněte na tlačítko Uložit nastavení (dolní část stránky)


2) SLEDOVÁNÍ SPÁNKU
Funkce sledování spánku každou noc měří kvalitu i kvantitu vašeho spánku.
Během noci se střídá lehký spánek, hluboký spánek a spánek ve fázi REM (to umí jen novější přístroje).

Během spánku se také zvyšuje prokrvení svalů. Až 40 % krve, která normálně směřuje do mozku, je přesměrována do svalů, aby se rychleji zregenerovaly a případně může pomoci s procesem léčení.

Ukázka:

Na časové ose si můžete zobrazit i pohyb ve spánku (foto 1) nebo srovnání s grafem dýchání (foto 2) nebo pulzním oxymetrem
 

Ukázka z webového Connect
- Pohyb / dýchání ve spánku  

- Pohyb / pulzní oxymetr ve spánku  

U hodinek Fenix 6 lze přidat spánkový widget (doplněk) a můžete se tak podívat na váš spánek i na hodinkách


3) DÝCHÁNÍ BĚHEM SPÁNKU
Najdete ji: MARQ kolekce, Fénix 6, Forerunner 945, Venu, Vivoactive 4/4S, Qatic 6, Edge 530, 830, 1030 plus (viz garmin.com...)

Ve zkratce:
Změny dechové frekvence mohou upozornit na změny ve vaší fyzické kondici, zdraví, duševní pohody nebo hormonálním cyklu.

- Hodnota dechové frekvence při spánku je užitečná pro sledování celkového zdraví a tělesné a duševní pohody
Normální dechová frekvence v klidu je u dospělého člověka 12–20/min. (u aktivity cca 40-50/min.Při této rychlosti dýchání oxid uhličitý opouští plíce stejnou rychlostí, jakou ho tělo produkuje.
- Dýchací frekvence pod 12 nebo více než 25 dechů za minutu v klidu je považována za neobvyklou.
Změny dechové frekvence mohou upozornit na změny ve vaší fyzické kondici, zdraví nebo hormonálním cyklu (např. rychlost dýchání se může zvyšovat s horečkou, nemocemi a jinými zdravotními stavy).
- Existuje mnoho faktorů, které mají vliv na dýchání: věk, pohlaví, velikost a hmotnost, cvičení, nadmořská výška, stres, úzkost, onemocnění, bolest, účinek některých léků, kouření,...

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete mít zařízení umístěny přibližně ve výši srdce. Pokud budete mít ruku pod tělem nebo bude proudění krve omezeno jiným způsobem, mohou být naměřené hodnoty nesprávné.

V Connect můžete vidět průměrnou, nejvyšší a nejnižší dechovou frekvenci a také se můžete podívat na přehled o svém dýchání v průběhu času.

Ukázka:
 

4) MĚŘENÍ PULZNÍM OXYMETREM
Senzor Spo2 mají: Fenix ​​5X, Fenix ​​6X, Vivoactive 4 a Forerunner 245/645/945

Ve zkratce
Pulzním oxymetr měří procentuální hodnotu periferního nasycení krve kyslíkem. 
Naměřené hodnoty vám napoví:
- Jak se vaše tělo přizpůsobuje vysokým nadmořským výškám při alpských sportech a expedicích.
- V našich podmínkách vám spíše napoví zda vaše tělo není přetížené a nezasloužilo by si odpočinek.

Tato funkce je velmi náročná na energii a proto hodně ubírá z výdrže hodinek. Většina lidi ji má tak vypnutou.

Pulsní oxymetrie (zkráceně Pulzní Ox) je neinvazivní metoda, která se používá k měření hladiny kyslíku v krvi (monitorování kyslíkové saturace)
- Vzhledem k tomu, že tato metoda měří kyslík v menších (periferních) cévách v pokožce, označujeme měření jako periferní nasycení kyslíkem, neboli Spo2
- Zařízení měří hladinu kyslíku v krvi (SpO2) tak, že vysílá různé vlnové délky červeného a infračerveného světla na pokožku zápěstí a sleduje kolik světla vaše tkáň pohltí. 

- Množství kyslíku v krvi (SpO2) dává dobrou představu o aktuálním stavu organismu
- Poznání vaší hodnoty kyslíku v krvi SpO2 vám pomůže pochopit, jak vaše tělo reaguje na různé situace, a může sloužit jako náznak důležitých změn ve vašem zdraví.
- Normální hodnoty SpO2 by se měly pohybovat v rozmezí cca 94–99 %. Pokud se hodnoty pulzního oxymetru pohybují v tomto rozmezí znamená to, že vaše tělo je zregenerované a vy tak můžete dosáhnout dobrých sportovních výkonů. 
- Vaše normální hodnoty kyslíku v krvi závisí na vašem zdravotním stavu, dechovém výkonu, procentuálním obsahu kyslíku ve vzduchu, činnostech, které provádíte, a dalších faktorech.
- Během spánku je hladina kyslíku v krvi (hodnota SpO2) nižší, díky mírně snížené úrovni dýchání. Pokud je vaše hladina nasycením kyslíkem při bdělosti vyšší než cca 94%, je nepravděpodobné, že vaše nasycení kyslíkem během spánku klesne pod 88%. Lékaři spíše doporučují by vaše hladina kyslíku během spánku zůstala na nebo nad 90% 
- Pokud máte ve spánku pod 92% kyslíku v krvi, může to být známkou toho, že máte problémy s dýcháním během spánku, což by mohlo znamenat, že máte spánkovou apnoe nebo jinou poruchu, jako je těžké chrápání, CHOPN nebo astma.
U pacientů s mírným onemocněním dýchacích cest může být SpO2 90% nebo vyšší. Nebezpečné je, pokud hodnota SpO2 klesne na delší dobu pod 90%. Čím nižší je hladina kyslíku, tím závažnější je hypoxémie (prvními příznaky jsou úzkost, zmatenost). To může vést ke komplikacím v tělesné tkáni a orgánech.

- Pokud naměřené hodnoty množství kyslíku v krvi (SpO2) jsou menší, znamená to problém s transportem kyslíku do tkání:
    - vaše tělo není připravené na zátěž, kterou mu aktuálně nakládáte
    - může jednat o závažnou poruchu fungování těla
Menší množství kyslíku v krvi znamená u sportu dvě hlavní příčiny:
   A) nadmořská výška
   B) nashromážděná únava
A) Příliš rychlý výstup do vysokých nadmořských výšek může znamenat, že se se tělo nedokáže dostatečně rychle vyrovnat s menším množstvím kyslíku v okolním prostředí.
Pokud naměříte čísla pod 95 % rozhodně nedoporučuje se žádná intenzivnější fyzická aktivita. Naopak, dopřejte si alespoň krátkou aklimatizaci, poté bude jakýkoliv trénink v takovém prostředí mnohem efektivnější (změna prostředí by se měla projevit i na vyšší tepové frekvenci).
B) Úroveň vaší fyzické kondice tak částečně určuje i parametr SpO2
Hodnota SpO2 ukazuje, jak dobře dokáže vaše tělo využívat kyslík (s tím mají problém astmatici nebo lidé se srdečními vadami). Při hodnotě SpO2 kolem 90 %  trpí buňky nedostatkem kyslíku, což se projevuje nashromážděním únavy a tělo si žádá odpočinek.

- Zlepšit hodnoty SpO2 můžete pravidelným cvičením nebo správným stravováním.
Konzumace masa a ryb zajišťuje, že máte dostatek železa, protože nízké hladiny železa jsou častou příčinou nízkého nasycení kyslíkem. Pokud máte nízkou hladinu železa, zkuste do své stravy zařadit potraviny, jako je konzervovaný tuňák, hovězí maso nebo kuře. Nebo z rostlinných zdrojů: fazole, čočka, tofu, ořechy kešu a pečené brambory.
- Výsledky měření může ovlivnit např. průsvitnost a průtok krve, nepravidelné údery srdce, přitisknuté nehty, tmavá pigmentace kůže. (Více...).
Proto data Pulse Ox jsou určena pouze pro rekreační použití. Data Pulse Ox by neměla být považována za jakýkoli druh lékařské diagnózy nebo léčby onemocnění.
- Metodologie Garmin vám může poskytnout odhad maximálního obsahu VO2 v rozmezí přibližně 5 procent od vaší skutečné hodnoty.

Ukázka:

5) MĚŘENÍ SPÁNKU
Starší přístroje zaznamenávají údaje po jedné minutě, ty novější pak po jedné sekundě (přístroje dle kompatibility).

Zařízení Garmin měří spánek pomocí senzorů akcelerometru, který měří zrychlení, tj. velikosti pohybů. Tato metoda se nazývá aktigrafie a základem je, že když se trochu pohybujete, jste v hlubokém spánku a naopak, když se pohybujete poměrně hodně, jste v lehkém spánku.

Berte ale v potaz, že se jedná jen o základní informace o úrovni spánku, které má několik nedostatků, protože ne všechny pohyby, které vytváříte ve spánku, souvisí přímo s úrovní spánku. Například, když spíte s někým jiným, který bude s sebou házet nebo se otáčet, může se jejich pohyb projevit i vám, i když jste v hlubokém spánku. Také jsem zkoušel mít druhé hodinky na druhé ruce a doba hlubokého a lehkého spánku se lišila od údajů z hodinek na druhé ruce.

Další metoda měření spánku se nazývá polysomnografie (PSG), ale potřebujete mnohem více vybavení (hlavně EEG).

Při měření spánku jsou mnohdy zohledněny také další fyziologické parametry, jako je srdeční tep a jeho variabilita, dýchání či okysličení krve. To vše je měřeno skrze optický senzor, zpravidla umístěný na spodní straně hodinek.
Na spánek zároveň navazují některé pokročilé funkce, jako je například Body Battery od společnosti Garmin. Ta porovnává kvalitu a kvantitu spánku s celkovou zátěží organismu a vypočítává zbývající energii uživatele


6) O SPÁNKU

Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Dostatečný spánek pomáhá vytvářet dlouhodobé vzpomínky, snižuje riziko různých onemocnění, udržuje úroveň stresu pod kontrolou a poskytuje řadu dalších výhod. Spánek zlepšuje cvičení, nižší teplota a klid (případně relaxační hudba)

Spánek se skládá z několika fází, které doprovází řada odlišných psychických a fyziologických procesů. Spánek rozdělujeme na lehký, hluboký a REM

- V prvé části spánku probíhají velké změny polohy těla či jeho částí, prohlubuje se dýchání a nastává přechodný stav dřímoty. Dále se snižuje svalové napětí, tepová frekvence i krevní tlak a pomalu nastává lehký spánek jakožto přechod mezi bděním a hlubokým spánkem.

- V hlubokém spánku dochází k obnovení fyzických sil. Pokračuje zde pokles frekvence srdečního tepu, prohlubuje se dech i svalová relaxace a zcela zastaveny jsou pohyby očí či svalů. Aby došlo k maximálnímu odpočinku, hluboký spánek by měl probíhat nepřerušovaně.

- Ve fázi REM (rychlý pohyb očí) se nám zdá valná většina snů a je klíčové při obnově psychických sil. Protože mozek a srdce jsou v této fázi podobně aktivní, jako kdybychom byli vzhůru, můžeme se setkat také s označením „paradoxní spánek“. REM fáze začíná těžkým a nepravidelným dýcháním, zatímco svalové napětí je naopak na naprostém minimu. V REM fázi spánku je zároveň nejobtížnější člověka probudit.

Zdroje:
- https://jysk.cz/blog/co-se-deje-v-tele-behem-spanku
- https://isport.blesk.cz/clanek/isport-life-testy-a-vybaveni/358513/pulzni-oxymetr-a-jeho-cesta-do-sporttesteru-k-cemu-je-dobry.html
- https://www.amperordirect.com/...

Komentáře