PLÁNOVÁNÍ TRASY NA STRAVA.COM S DOPLŇKEM STRAVA-MAP-SWITCHER

Z programů, kde můžete plánovat a vytvářet trasy si můžete dnes vybírat. O některých jsem psal již kdysi zde.... Např. GPSies.com, Bikemap, Cykloserver,...

Program "Strava Route Builder", je tu již nějakou dobu, ale až poté co jsem ho vyzkoušel s rozšířením pro prohlížeč Chrome "strava-map-switcher", kdy přidává více mapových podkladů a s možností zobrazit teplotní mapu nejvíce používaných tras (Global Heatmap) mě zaujal.Pokud si chcete vytvořit trasu, otevřete si program Strava.com a v horní liště vyberte: Dashboard - My Routes.

Na stránce "My Routes" (Moje trasy) najdete jednak vámi vytvořené trasy a také nápis "Create New Route", kterým se dostanete právě do plánovače tras.

V plánovači tras (Route Builder) 

► LEVÉ MENU slouží především k vizualizaci. 

1) Pod symbolem ozubeného kola si můžete znázornit:

A) Na jakém mapovém podkladu chcete trasu vytvářet
V základní verzi si můžete vybrat mezi mapovými podklady - standardní, satelitní a OSM mapou.

Rozšíření "strava-map-switcher" přidává mapy OpenStreetMap, OpenCycleMap, Transport, Outdoors, mtbmap.cz, mapy.cz a mapy.cz satelitní.


- mapy.cz                                          - mtbmap.cz


- OpenCycleMap                                 - Standart


- OSM                                               - Outdoors


B) Nebo můžete na mapě zobrazit:

- Global Heatmap (teplotní mapa) - tento program dokáže využít miliony aktivit, kterou zde nahráli jeho uživatelé. Díky tomu tak můžete vidět, které cesty cyklisté/běžci nejvíce využívají v dané oblasti (viz mapa Global Heatmap) a zahrnout je tak do plánování trasy, především v místech která neznáte. 

Tuto mapu využívá i funkce Use Popularity (viz níže)

Vlevo klasická mapa, vpravo zapnutá funkce "Global Heatmap", kde se Vám zobrazí nejpoužívanější cesty


- Distance marker (ukazatel vzdálenosti) vám pomůže vidět délku trasy. V závislosti na složitosti trasy, kterou vytváříte, můžete zakázat zobrazování značek vzdálenosti na mapě. Přepínání značek zapnutí nebo vypnutí neovlivní trasu, na které pracujete.

2) Dále v levém menu najdete itinerář trasy (foto 1), můžete si zobrazit segmenty na mapě (foto 2), které Vám mohou také pomoci při plánování trasy a 
nápovědu (en).
► HORNÍ MENU  slouží k samotné tvorbě trasyNajdete zde vyhledávací pole, tlačítka dopředu, dozadu a vyčištění mapy, manuální mód pro ruční vedení trasy a dvě zajímavé funkce:

Use Popularity (populární cesty): Pokud budete mít při plánování trasy zapnutou tuto funkci, program využije výběr cest z komunity Strava a naplánuje Vám trasu, kterou cyklisté/běžci nejvíce využívají a jsou tak nejvíce oblíbené.


U cyklistiky je ale největší nevýhodou rozmanitost cyklistických aktivit (silnice, MTB, cykloturistika apod.) To znamená, že tato funkce nedokáže přesně určit, která trasa je vhodná pro danou aktivitu. Proto berte tuto funkci spíše orientačně.

Min.Elevation (nejmenší převýšení): Program se Vám bude snažit najít takovou trasu, na které Vás čeká co nejmenší převýšení. Pokud budete chtít se co nejvíce vyhnout kopcům, tak si tuto funkci určitě zapněte.


- Manual Mode: Ruční tvoření trasy využijete na cestách, které mapa nezná a vy tak musíte tuto cestu ručně "naklikat".

Program podporuje dva typy tras: cyklistiku a běh. Preferovaný typ sportu je ve výchozím nastavení vybrán, ale může ho během vytváření trasy kdykoli změnit.

Typ sportu je důležitý, protože cyklistika nebo běh má jiné základní mapové údaje, které se používají k vytvoření trasy. Zvlášť u funkce "Use Popularity", kdy používá data ze skutečných aktivit z webu Strava.com a vybírá vhodné trasy pro danou trasu.

PŘÍKLAD:
Na těchto mapách jsem jen určil na mapě start v Krnově a cíl na Pradědu a zbytek nechal na samotném programu.
1) Bez funkcí Use Popularity a Min.Elevation (43,2 km, 1508 nast. metrů):
   Trasa mě zde vede po nejkratší trase po lesních cestách i silnicích. 
2) S funkcí Use Popularity (47,9 km, 1317 nast. metrů)
   Trasa vede po silnicích, ale taky využívá co možná nejkratší cestu. Zde se projevuje, že více cyklistů jezdí po silnicích a proto na lesní cestu nebo i boční méně frekventované cesty Vás nepošle, což je někdy škoda.
Ani bych nesouhlasil s touto navrhovanou trasou. Z Krnova raději cyklisté převážně jezdí přes Vrbno p.P. 
Proto jak jsem psal výše, spíš bych tuto funkci bral jen orientačně.
3) S funkcí Min.Elevation (min.převýšení) (48,8 km, 1273 nast. metrů):
  Trasa je podobná jak u Use Popularity, vynechává jeden kopec, který nahrazuje boční plochou cestou. Tato funkce je už teda použitelnější.
4) S funkcí Min.Elevation a Use Popularity (47,9 km, 1317 nast. metrů):
Stejná trasa jak č.2 s Use Popularity, což znamená že program Vám vyhledává co nejpoužívanější i co nejlehčí trasu.A nyní už k samotné tvorbě trasy:

Po vybrání zvoleného mapového podkladu, případně využití funkcí Use Popularity a Min.Elevation, klikněte na mapu v místě startu a v cíli. 

Chcete-li přidat další trasové body, klikněte do mapy. Můžete přetáhnout existující trasové body a přesunout stopu tvořené trasy na nová místa. Trasové body můžete také odstranit kliknutím pravým tlačítkem myši a kliknutím na "delete waipoint"

Uložení trasy: Po vytvoření trasy stiskněte tlačítko "Save" v pravém horním rohu. Dále určíte typ trasy (Road, MTB nebo Cyclocross pro kola nebo Trail pro běh) a název trasy, případně její popis.

Trasy, které vytvoříte nebo nahrajete na server Strava.com, se automaticky zobrazí ve vašem seznamu tras (Races) v mobilním zařízení. 

Úprava trasy: Vytvořenou trasu jde také upravit. Na stránce "My Routes" si otevřete trasu a kliknutím na tlačítko "Edit" jí můžete jednoduše opravovat přidáním / odstraněním nebo přesunem trasových bodů. Změny, které provedete, se na trasu nepoužijí, dokud klepnete na tlačítko "Save".


Trasy pak můžete sdílet s přáteli, stáhnout do .gpx a .tcx souborů nebo si vytisknout itinerář trasy.
VIDEA:


Delší verze:


Komentáře