DLOUHÉ STRÁNĚ NA KOLE


(kliknutím na fotku, se Vám otevře celé fotoalbum v novém okně)
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se stala v roce 2005 největším divem Česka (podle čtenářů portálu iDnes). Nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka a hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na jihovýchodě je dobře vidět i Beskydy, na jihu Českomoravskou vysočinu a na západě kromě Orlických hor i Krkonoše. Na severozápadě je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na severu pak vévodí pohled na Praděd.


Výjezd k "horskému oku" na Dlouhé Stráně (1350 m.n.m.) patří mezi ty vůbec nejtěžší stoupání u nás, které se dají vyjet na silničním kole, cestou však nepotkáte tolik cyklistů jak na Pradědu či Lysé hoře.

Přístup k Dlouhým Stráním je po silnici jen ze západní strany Jeseníků. Přijet můžete ze severu (Červenohorské sedlo, Jeseník, Polsko), jihu (Šumperk, Olomouc, Brno) nebo východu (sedlo Skřítek, Rýmařov, Bruntál, Ostrava).
(kliknutím na fotku, se se můžete podívat na video z Dlouhých Strání. pro lepším kvalitu klikněte poté na watch in high quality - pod Views)
Samotný výjezd na Dlouhé Stráně je buď z Loučné n.D. (50°4'22'' s.š., 17°5'25'' v.d.) kdy odbočíte u parkoviště (u obchodu potravin), nebo z Kout n.D., kde můžete začít u mostu (50°6'10'' s.š., 17°8'19'' v.d.). Další možnost je také vyjet z Vernýřovic. Zde je však horší cesta z 2/3 lesní asfalt střídavé kvality místy zvětralý, ale bez děr, 1/3 velice slušná zpevněná lesní šotolinová zaježděná cesta.

Naše trasa začíná ale v Malé Morávce u autobusové zastávky (naproti restaurace Na Kovárně), odkud pokračujeme na Rýmařov. Po zdolání prvního stoupání na sedlo Skřítek (873 m.n.m.) kdy máme za sebou prvních 25 km, klesáme do Sobotína. Zde zatáčíme u Diakonie z hlavní silnice doprava (38 km) a pokračujeme přes Maršíkov do Loučné nad Desnou.

Zde odbočujeme před parkovištěm obchodu s potravinami vpravo. Máme za sebou 46,5 km a před námi je asi 13,5 km většinou prudkého stoupání.
První kilometry ještě není stoupání tak zlé, ale posléze už je sklon kopce, přeci jen o něco těžší. Připomíná to výjezd na Lysou horu, cesta vede stále do prudkého kopce a nikde není místo na odpočinek, jen tato trasa je přeci jenom o poznání delší. Cesta vede většinou lesem po užší cestě, která není úplně rovná, ale je bez děr (ale na cestu zpět doporučuji cestu na Kouty). Z lesa vyjíždíme po 8 km u tří větrných elektráren (1170 m.n.m.), na mapě značené jako Tetřeví chata. Za nimi cesta na chvíli klesne, ale po chvíli zase stoupá ke křižovatce pod horní nádrží (9,75 km).

Od křižovatky nás čeká další cca. 3,5 km stoupání až k samému vrcholu k horní nádrži na Dlouhých Stráních. Pod vrcholem ještě musíme podlézt závoru (nejde objet) a na křiž. se vydáváme doprava (ale i cesta doleva vede na vrchol). Po chvíli se cesta opět rozdvojuje, jedna vede doleva do kopce (k chatce pod vrcholem) a druhá rovně. Pokračujeme rovně, objíždíme kopec a na jeho druhém konci pak už jen odbočíme doleva a po chvíli stoupání jsme nahoře. 

Z vrcholu je pěkný pohled jak na Praděd, tak do širokého okolí. Kdo chce může si udělat kolečko kolem nádrže. Od nádrže sjíždíme dolů na křižovatku pod nádrží.
Na křižovatce se dáváme doprava a sjíždíme po pěkné silnici přes dolní nádrž do Kout n. D
(73 km). Zde za mostem odbočujeme doleva na hlavní silnici a pokračujeme po občerstvovací zastávce do Loučné n.D.(79.3 km).


Pokud pojedete z Loučné n.D., čeká vás nahoru kratší, ale prudší cesta na vrchol Dlouhých Strání po užší lesní asfaltové cestě. Z Kout n.D. vede nahoru o něco delší a ne tak prudká cesta po klasické asfaltové silnici. Pokud nebudete chtít jet nahoru po stejné cestě, začněte radši z Loučné p.D. a končete v Koutech n.D., protože vracet se do Loučné n.D. po užší, prudší a ne tak kvalitní cestě nemusí být bezpečné.

Z Loučné n.D. se vracíme stejnou cestou přes Maršíkov a po 15 km stoupání s 400 m.
převýšením na sedlo Skřítek. To už máme za sebou dneska 101,5 km. Po sjezdu ze Skřítku
odbočujeme za hospodou doleva do Ždárského Potoka (111 km), kde po cyklotrase č.6077 stoupáme lesem na Mravencovku (118,20 km). Od ní už vede cesta z kopce a přes Karlov pod Pradědem přijíždíme na horní část Malé Morávky. Odbočujeme doprava (u restaurace Na Rychtě) a projíždíme tuto obec až k zastávce u restaurace Na Kovárně, kde je po 124,5 km cíl této trasy.


(My jsme ten den ještě pokračovali na kole přes Rudnou p.P., Bruntál, Zátor do Krnova a najeli jsme 170 km)

Komentáře